Len hnědý

Len známe ve dvou základních odrůdách, a to len hnědý a len zlatý. Semínka lnu hnědého obsahují velké množství vitamínů (B1,B2,B3,B5,B6, vitamín E), vlákniny, bílkovin, omega 3-nenasycené mastné kyseliny, dále vápník, měď, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, selen, zinek.

Olej

Jednodruhový za studena lisovaný olej ze lnu hnědého bez chemických konzervantů.

Využití: Olej má jemně ořechovou chuť, najde své uplatnění především ve studené kuchyni – ochucování ovocných i zeleninových salátů. Olej není vhodný pro tepelnou úpravu.

Olej lze využít jako doplněk stravy nebo v kosmetice. O jeho účincích se můžete více dozvědět na internetu (např. wikipedii) a odborné literatuře.

Skladujte chladnu do 8 oC a temnu.

Průměrné výživové údaje na 100 g oleje ze lnu hnědého:

Energetická hodnota3695kJ / 899 kcal
Tuky99,9 g
   z toho nasycené MK9,4 g
z toho mononenasycené MK18,2 g
z toho polynenasycené MK72,5 g
Sacharidy0 g
   z toho cukry0 g
Bílkoviny0 g
Sůl0 g

Pokrutiny a mleté pokrutiny – lněná mouka

Drcené lněné pokrutiny, lněná mouka -obsahuje v porovnání s lněným semínkem minimální množství tuku. Vyrábí se rozmělněním pokrutin.

Lněná mouka může doplnit/nahradit pšeničnou mouku při pečení jak slaného tak sladkého pečiva nebo buchet. Může se použít na náplně a k dochucení nádivek, sušenek atd. Je vhodná pro bezlepkovou dietu.

Průměrná výživová hodnota ve 100 g pokrutin:

Energetická hodnota1400 kJ / 337 kcal
Tuky11,8 g
   z toho nasycené MK0,81 g
Sacharidy8,3 g
   z toho cukry3,2 g
Bílkoviny33,0 g
Sůl0,20 g

Lněná pasta

Jednodruhová lněná pasta je směs lněného oleje a jemných lněných částeček vzniklých při lisování lnu. Lze ji požít všude tam, kde potřebujete přidat mouku a olej – buchty, palačinky, bábovka nebo v zálivkách salátů.